LoTW – Logbook of The World (registracija)
Bez obzira da li ste takmičar ili povremeni DXer, svim radio-amaterima je jedna stvar zajednička – razmjena QSL karata radi potvrđivanja ostvarenih veza te na kraju i sticanje uslova za neki od svjetski priznatih plaketa koji se dobijaju kao afirmacija radio-amaterskih aktivnosti i ostvarenih kontakata.
Naprijedak IT tehnologije uslovio da se mnoge stvari promijene i adaptiraju, tako je i mehanizam potvrđivanja ostvarenih veza doživeo svojevrsnu evoluciju pa je tako i nastao LoTW – Logbook of The World, ARRL online sistem za evidenciju i potvrđivanje ostvarenih veza koji je izjednačen sa konvencionalnom “field checking” metodom (tkzv. terenska provjera).
Kako proces registracije na LoTW nije u potpunosti jednostavan obzirom da sadrži više koraka, ovaj članak će upravo pokušati da opiše sve potrebne korake kako bi podstakli domaće radio-amatere da se registruju i verifikuju na ovaj sistem koji od svog osnivanja sadrži podatke o gotovo milijardu ostvarenih veza.
Cjelokupan proces registracije na LoTW bi mogli podijeliti na tri dijela:
– Zahtjev za izdavanje elektronskog sertifikata
– Verifikacija
– Učitavanje elektronskog sertifikata
pa ćemo ovo uputstvo koncipirati u skladu sa time.
– Zahtjev za izdavanje elektronskog sertifikata
Mehanizam elektronskog sertifikata koji LoTW primjenjuje je bezbjednosna mjera koja obezbjeđuje da samo nosilac/imalac sertifikata (registrovani radio-amater) može vršiti slanje svojih elektronskih logova na ovaj sistem.
Sve operacije koje se tiču LoTW sistema, elektronskog sertifikata i procesa “potpisivanja” elektronskih logova obavlja se preko posebne aplikacije Trusted-QSL koju trebate preuzeti sa sledeće lokacije: http://www.arrl.org/tqsl-download i instalirati na svom računaru.
Prvi korak je generisanje zahtjeva za izdavanje elektronskog sertifikata – opcija Callsign Certifikate < Request New Callsign Certificate u glavnom meniju
U sklopu procesa generisanja zahtjeva za izdavanje elektronskog sertifikata potrebno je popuniti sve tražene podatke a posebno je bitno da su datum izdavanja Odobrenja za pozivni znak kao i kontakt podaci (fizička i email adresa) ispravno upisani.
Kao posljednji korak, imate mogućnost da definišete posebnu šifru kojom ćete zaključati svoj elektronski sertifikat.
Ovo je dodatni (neobavezni) mehanizam zaštite koji preporučujemo da koristite za slučaj da vaš elektronski sertifikat dođe u pogrešne ruke – on je tada bezvrijedan bez ove šifre koju je nemoguće vratiti u slučaju gubitka (zaboravljanja) stoga, ako upisujete šifru, budite svjesni da je ne smijete zaboraviti jer u suprotnom nećete biti u mogućnosti da u sistem unesete nove veze koje napravite već ćete morati kroz ceo proces proći ispočetka i zatražiti novi elektronski sertifikat od LoTW administratora.
Na kraju, TQSL aplikacija Vam nudi da automatski pošalje zahtjev za izdavanje elektronskog sertifikata LoTW administratoru ili želite ovaj zahtjev sačuvati u kao posebnu TQ5 datoteku.
Ukoliko ste se odlučili da zahtjev za izdavanje elektronskog sertifikatom sačuvate kao TQ5 datoteku, morate je sami poslati LoTW administratorima zajedno sa ostalom dokumentacijom koju je potrebno poslati u sklopu procesa Verifikacije o kome možete pročitati u nastavku.
Ovo je ujedno i kraj procesa generisanja zahtjeva za izdavanje elektronskog sertifikatom i u TQSL aplikaciji sada je vidljiv Vaš pozivni znak. Crvena ikonica prekrižanog ključa označava da je vaš zahtjev u statusu čekanja odnosno da je u toku njegova verifikacija.
– Verifikacija
Proces verifikacije primarno se bavi provjerom vašeg identiteta i provjerom validnosti vašeg pozivnog znaka te u sklopu te procedure potrebno je priložiti sledeće kopije dokumenata:
– Odobrenje za korišćenje amaterskih frekevncija izdato od Agencije EKIP
– Lična karta, vozačka dozvola ili pasoš
– Račun za struju, telefon ili kablovsku televiziju (ovo nije obavezno ali je poželjno – račun treba da glasi na Vaše ime ili člana familije koji ima isto prezime i da na računu piše poštanska adresa pod kojom je prijavljen i vaš pozivni znak)
Do nedavno, tokom procesa verifikacije bilo je potrebno da pomenuta dokumenta pošaljete poštom na adresu ARRL u americi što je u nekim slučajevima trajalo i preko mjesec dana. Od nedavno, ARRL je pojednostavio proceduru pa je sada dokumentaciju moguće priložiti elektronskim putem u vidu skeniranih PDF dokumenata.
Dakle, gore pomenuta dokumenta je potrebno skenirati (može i uz pomoć Google Drive aplikacije – opcija Scan) u PDF format i poslati je sa Vaše email adrese koja mora da bude ista ona adresa koju ste upisali prilikom generisanja zahtjeva za izdavanje elektronskog sertifikata. Adresa LoTW tima koji vrši verifikaciju dokumentacije i na kuju je potrebno poslati skenirana dokumenta je LoTW-help@arrl.org
Obzirom da prilikom slanja email-a nije omogućeno da se dokumentacija nalazi kao prilog email poruci, dokumentaciju ćete morati poslati alternativnom metodom, odnosno prethodno ćete je morati postaviti na neki od sistema za djeljenje datoteka poput Google Drive, Dropbox ili WeTransfer
Najjednostavniji način je da skenirana dokumenta stavite u ZIP arhivu, postavite na neki od pomenutih sistema za djeljenje datoteka i da link sa adresom ka toj ZIP arhivi pošaljete na gore pomenutu email adresu.
Jedna od bitnih stvari je da email koji uputite LoTW timu koji vrši verifikacije, ima naslov poput LoTW Verification: 4O1HQ ili da u samom tekstu poruke eksplicitno napišete da se na prosleđenoj adresi nalazi dokumentacija koja se tiče Vaše verifikacije za pristup LoTW sistemu.
– Učitavanje elektronskog sertifikata
Gotovo manje od 24 (radnim danima) časa je potrebno da LoTW izvrši verifikaciju Vaše dokumentacije i da Vam u odgovoru na Vaš email proslijedi elektronski sertifikat pomoć kojeg možete vršiti slanje elektronskog dnevnika, kao i korisničko ime i lozinku za pristup njihovom WEB sistemu https://lotw.arrl.org preko kojeg možete pratiti status potvrđenih veza, aplicirati za DXCC/VUCC plakete i sl. (o ovomoe će biti više riječi u narednim člancima na temu LoTW – Logbook of The World)
Email poruka koju dobijete automatski od LoTW sistema nakon uspješne verifikacije sadrži TQ6 datoteku (npr. 4O1HQ.TQ6). Ovaj fajl je potrebno učitati u TQSL aplikaciju kako bi vaš zahtjev za izdavanje elektronskog sertifikata bio potvrđen.
Nakon učitavanja sertifikata dobićete potvrdnu poruku koja označava da je Vaš nalog spreman za upotrebu.
Vaš elektronski sertifikat je sada aktivan što se jasno vidi u samom pregledu autorizovanih pozivnih znakova u TQSL aplikaciji
Ono što posebno moramo napomenuti je da NIKAKO ne smijete izgubiti svoj TQ6 elektronski sertifikat jer u slučaju gubitka moraćete ponovo proći kompletnu proceduru registracije i verifikacije na LoTW sistem ispočetka.
U narednom članku na temu LoTW – Logbook of The World bavićemo se funkcionalnostima same TQSL aplikacije i svim koracima koji su potrebni da bi ste postavili svoj elektronski dnevnik poslali u ovu globalnu QSO/QSL bazu.
Ukoliko imate pitanja ili trebate pomoć pri aktivaciji LoTW naloga, obratite nam se na email adresu info@marp.org.me.