RMZO i međunarodna saradnja
Radio mreža za opasnost Crne Gore – RMZO, posebna radna grupa radio-amatera formirana od strane MARP-a prije nešto više od mjesec dana, ovih dana postala je deo dva značajna međunarodna sistema koja se bave aktivnostima u vanrednim situacijama.
Veliki odaziv radio-amatera iz svih krajeva Crne Gore učinili su da se stvore svi preduslovi za prve korake koji će domaćim radio-amaterima omogućiti prije svega kvalitetnu edukaciju, a potom i razmjenu iskustava kako sa profesionalnim službama tako i drugim radio-amaterskim grupama koje značajan deo svog vremena posvećuju upravo humanitarnim vezama radio-amatera.
Osim edukacije, kvalitetnog plana unutrašnje organizacije, pa i svega onoga što je potrebno da bi jedna ovakva radna grupa mogla kvalitetno da obavlja svoj dio posla, koordinacija na globalnom nivou je nešto što značajno može olakšati djelovanje radio-amatera kada su u pitanju krizne situacije većih razmjera.
IARU Region 1 Emergency Communications
Jedna od najznačajnijih koordinacionih tijela kada su u pitanju aktivnosti radio-amatera u vanrednim situacijama je upravo Emmergency Communication koordinaciona grupa u okviru IARU Regiona 1 koju zapravo čine svi koordinatori nacionalnih radio-amaterskih organizacija.
Proces koji je započet još krajem prošle godine, protekle sedmice krunisan je zvaničnim prijemom Radio mreže za opasnost Crne Gore, koju će u narednom periodu kao nacionalni koordinatori predstavljati Tomašević Marko 4O9TTT i Tušup Dejan 4O6DTM.
Jedan od primarnih ciljeva ovog IARU tijela je objedinjavanje svih potrebnih informacija na jednom mjestu. Iako je koordinacija usmjerena prije svega ka razmjeni informacija i međusobnoj pomoći u slučaju većih katastrofa, razmjena iskustava je jedna od najznačajnijih stvari koje učešće u jednom ovakvom koordinacionom tijelu može da nam donese na dugoročnom planu.
Kao najrelevantnija međunarodna organizacija radio-amatera u svijetu, IARU ima dugu tradiciju promovisanja učešća radio-amatera u kriznim situacijama posebno kada je u pitanju njihova edukacija bez obzira da li su članovi neke lokalne volonterske grupe ili samostalni radio-amateri koji su uvijek spremni da svoje znanje i iskustvo usmjere u humanitarne aktivnosti.
Prvi korak koji je učinjen u pogledu učešća Radio mreže za opasnost Crne Gor u ovoj koordinacionoj grupi je usaglašavanje i objavljivanje centralnih frekvencija na HF, VHF i UHF frekventnom opsegu koje će biti korištene od strane crnogorskih radio-amatera u vanrednim situacijama.
U narednim danima predstoji objavljivanje Priručnika za komunikacije u vanrednim situacijama, namijenjenog radio-amaterima, koji je nastao na osnovu materijala koji se unutar IARU članica koristi već više godina i čini referentnu tačku nacionalnih radio-amaterskih grupa za vanredne situacije.
U susret Generalnoj Konferenciji IARU koja je zakazana za 2020. godinu u Novom Sadu, učešće u ovom koordinacionom tijelu je idealna prilika da jedan od predstavnika Radio mreže za opasnost Crne Gore prisustvuje Konferenciji upravo sa ciljem da ojača i proširi međunarodnu saradnju kada je u pitanju učešće radio amatera u ovim humanitarnim aktivnostima.
GDACS/OSOCC – Global Disaster Alert and Coordination System
GDACS/OSOCC je kooperaciona platforma razvijena za koordinaciju između Ujedinjenih Nacija, Evropske komisije i nacionalnih organizacija koje učestvuju u vanrednim situacijama kako bi poboljšala međusobnu saradnju, razmjenu informacija u prvim fazama nakon iznenadnih katastrofa i većih elementarnih nepogoda.
Osim što je ovaj sistem baziran prije svega na elementarne nepogode kao što su zemljotresi, tropski cikloni/tornada, poplave i vulkanske erupcije, služi i kao izuzetno kvalitetna platforma za simulaciju tih događaja i razmjenu informacija o zvaničnim treninzima i međunarodnim susretima koje zvanične službe država članica organizuju u cilju proširivanja međusobne saradnje.
Kada je u pitanju Crna Gora, osim Radio mreže za opasnost, u ovom momentu benefite ovog sistema koriste samo pojedine službe Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore i Sistem OKC 112 – Operativno Komunikacioni Centar.