Počela sa radom Radio mreža za opasnost Crne Gore
Nakon više mjeseci pripreme, a konačno i nakon formalne Odluke Upravnog odbora Mreže za afirmaciju radioamaterskog pokreta, danas je počela sa radom Radio mreža za opasnost Crne Gore, posebna radna grupa čiji je osnovni cilj okupljanje što većeg broja radio-amatera radi zajedničke edukacije, vježbi, kao i djelovanje u realnim situacijama elementarnih nepogoda ili većih katastrofa kada je potrebno uspostavljanje adekvatne infrastrukture za razmjenu poruka humanitarnog karaktera (humanitarne veze radio-amatera).
Prema kodeksu radio-amatera (HAM spirit), učešće u humanitarnim vezama ne samo da je poželjno već je na neki način i društvena obaveza svakog radio-amatera. Upravo ovakvo organizovanje, kroz specijalnu radnu grupu koja je posvećena isključivo takvoj vrsti komunikacija, crnogorski radio-amateri po prvi put poslije dužeg vremena imaju priliku da rade na edukaciji i objedinjavanju svojih zajedničkih resursa koje mogu da stave na usluzi društvu i državnim institucijama koje su nadležne za civilnu odrbanu kada je tako nešto potrebno.
Radio mreža za opasnost i učešće u njoj je jedna od najprepoznatljivijih funkcija radio-amatera kod šire javnosti. U našoj istoriji, najpoznatiji primjer, gdje su radio-amateri kroz uspostavljanje radio mreže za opasnost (RMZO) pokazali svoj značaj, je zemljotres koji je zadesio crnogorsko primorje 1979. godine. Razorne katastrofe takvih razmjera pogubne su za veći deo telekomunikacione infrastrukture koje koriste službe civilne zaštite te na taj način radio-amateri kao svojevrsni profesionalci na tom polju dolaze do izražaja i u vrlo kratkom roku svoje resurse mogu staviti na usluzi humanitarnih veza i razmjeni hitnih poruka, koordinaciji civilnih službi zaštite i sl.
Požari koji su zadesili gotovo cijelu Crnu Goru krajem prošlog ljeta, kojima je najviše bila pogođena Boka Kotorska, pokazali su još jednom humanost radio-amatera i njihovu požrtvovanost kada su u pitanju humanitarne veze. Radio-amateri iz cijele Boke Kotorske, a posebno iz Herceg Novog su u periodu od mjesec dana bili u neprekidnoj koordinaciji sa Službom zaštite i spašavanja Herceg Novog i gotovo momentalno izvještavali o stanju požarišta kojih je u cijelom periodu bilo više stotina.
Cijeneći ovu vrstu radio-amaterskih aktivnosti, inicijativa koja je krenula upravo od strane zvaničnih službi koje se bave civilnom zaštitom, a prepoznata od strane Mreže za afirmaciju radioamaterskog pokreta kao nacionalnog udruženja radio-amatera, pretočena je u formiranje posebne radne grupe “Radio mreža za opasnost Crne Gore” sa ciljem da se radio-amateri što bolje edukuju u tom pogledu kao i da se saradnja i koordinacija sa državnim službama podigne na jedan ciši nivo koordinacije i međudobne saradnje.
Za Rukovodioca i njegovog zamjenika Radio mreže za opasnost Crne Gore, Upravni odbor MARP-a odredio je Tomašević Marka 4O9TTT i Tušup Dejana 4O6DTM koji će u narednom periodu rukovoditi svim daljim koracima koje je potrebno preduzeti.
Kao prvi značajan korak u kvalitetnom funkcionisanju i radu, ustanovljen je Pravilnik Radio mreže za opasnost Crne Gore kao polazna osnova na kojoj će radna grupa bazirati svoje djelovanje. Iako je učešće u radu ove radne grupe poželjno za sve crnogorske radio-amatere, ono je ipak na dobrovoljnoj bazi, pa su tako i pripremljeni posebni obrasci koje je potrebno da popuni svaki radio-amater koji želi da uzme učešće u njenom radu.
Sa ciljem da se po prvi put napravi objedinjena baza radio-amatera i njihove opreme koja može biti upotrijebljena u hitnim situacijama, Radio mreža za opasnost Crne Gore ustanovila je sledeće obrasce:
– Obrazac R-01 (Pristupnica Radio mreži za opasnost Crne Gore)
– Obrazac R-01a (Lista osposobljenosti)
– Obrazac R-02 (Lista dostupne opreme)
Obrasci R-01 i R-02 su obavezni, i oni čine osnovu kvalitetne evidencije svih resursa koje radio-amateri imaju na raspolaganju u hitnim situacijama. Obrazac R-01a nije obavezan ali značajno može da doprinese djelovanju radne grupe jer sadrži bitne informacije o posebnim osposobljenostima svojih članova koje u hitnim situacijama mogu biti od veoma velike koristi iako izlaze iz okvira onoga što u radio-amaterskom smislu predstavlja jedna radio mreža za opasnost.
Popunjene i svojeručno ovjerene obrasce potrebno je poslati na službenu adresu MARP-a (nasloviti na “Radna grupa RMZO“), skeniranu kopiju putem email adrese poslati na info@marp.org.me ili kontaktirati Rukovodioca RMZO na broj telefona 067/372-273 za više informacija.
Osim publikovanja Priručnika Radio mreže za opasnost Crne Gore, prvi sledeći koraci u radu ove radne grupe koja će u saradnji sa Međunarodnom radio-amaterskom unijom (IARU) ujedno biti i nacionalni koordinator za radio-amaterske komunikacije u hitnim situacijama, biće i imenovanje lokalnih i regionalnih koordinatora sa kojima će se intenzivno raditi na integraciji tih lokalnih grupa radio-amatera u zvanični sistem službi zaštite i spašavanja upravo po istom principu koji hercegnovski radio-amateri primjenjuju nekoliko godina unazad što je dalo značajne rezultate.
Ono što je na kraju bitno napomenuti je da pravo na učešće u radu Radio mreže za opasnost Crne Gore imaju svi radio-amateri sa prebivalištem u Crnoj Gori bez obzira da li su pridruženi članovi Mreže za afirmaciju radioamaterskog pokreta, kao i da se za učešće u radu ove radne grupe ne plaća članarina obzirom da je MARP preuzeo na sebe pokrivanje svih administrativnih i drugih troškova.
Imajući u vidu da se bliži ljeto a sa time i visoke temperature koje mogu prouzrokovati ponovne požare na teritoriji cijele Crne Gore, radna grupa će u narednom periodu raditi ubrzanim tempom kako bi se sa ostalim službama i dobrovoljnim organizacijama adekvatno pripremila za eventualno djelovanje ukoliko se takva potreba ukaže.